Showing posts with label frugality. Show all posts
Showing posts with label frugality. Show all posts

10 February 2012

Bulk cooking: Chicken: Jan 2012

Another Zaycon chicken order, but only 80 lbs this time.  I really didn't have the energy for even 2 boxes, but these meals rescue me from dinner prep so often that I can't afford to run out!

Instead of having one long, "Just do it" session, I broke it down.  We did one box Friday and one box Saturday.  With 3 people working, it took less than an hour per box.

Person 1 trims the fat and cut the breast in half, using kitchen shears.  Person 2 slices off the tender then fillets the breast.  Person 3 labels and fills freezer bags.  Voila!  Done.

I kept it simple this time, relying on prepared sauces instead of making everything from scratch.  Here's the breakdown of meals:


  • 20 lbs cooked, chopped chicken, for salad, pizza, tossing with pasta, etc., 7 bags total
  • 4 trays, 10 fillets each, parmesan chicken
  • 5 bags BBQ sauce chicken
  • 4 bags Creamy cesar chicken
  • 4 bags Honey Chipotle chicken (recipe below)
  • 4 bags diced, raw chicken for soups and stir frys
28 meals for a family of 9 =  ~2.86# per meal at $1.69 per lb. = an average meat cost of $4.82 per meal. ($0.54 per person) My goal for dinner is to keep the total cost under $15. ($1.67 per person). So this leaves plenty of room in the budget for side dishes and the sauces I used on the chicken.

(When I posted this to Facebook, I forgot to include the cooked chicken in my total.)

Honey Chipotle Chicken

3 cups prepared salsa
1 cup honey
1 chipotle pepper in adobo sauce

Blend all ingredients together in the blender. This will make ~4 cups sauce.  Add it to fresh chicken before freezing.  I add 1/2 cup sauce for each pound of chicken. Label and freeze.

To prepare, thaw overnight in the refrigerator. Dump the chicken into a large casserole dish and cook for ~45 min at 350 F. OR using tongs, carefully retrieve the chicken from the bag and lay it flat on a rimmed cookie sheet.  Discard remaining sauce. Cook for 45 min at 350. (The 2nd method results in a nicer presentation.)

Using a sharpie, I label my bags with the name of the recipe, the date and either the number of fillets (F) or the weight of the tenders (T).

For example:
Honey Chipotle chicken
1/29/12                   10F

or

BBQ Chicken
1/29/12                   3.5# T

The point of this post is to emphasize that putting up a batch of meals isn't all that time consuming or difficult.

Any questions about the process?  or anything else? Do you have a go-to recipe for OAMC chicken?  What about ground beef?  (I pick up 40# this Saturday and need to get organized!)

*This post may contain affiliate links which support this blog. Thank you!

19 January 2011

Disposable diapers without bankruptcy

I owe a debt of gratitude to my neighbor Angela.  She is THE Angela behind the blog at FrugalLivingNW.  While I am not a hardcore couponer, I am cheap.  Disposable diapers bother me- both for the money they cost and the environmental impact. (I shudder to think of the mountain of diapers we have used over the past ~17 years.)  BUT cloth diapers are a non-negotiable issue with my husband, whose nasal super powers equal those of a bloodhound; so, I silence the thrifty, crunchy eco-mama in favor of marital harmony. Angela has made that silence easier to bear. (If you haven't already started following FrugalLivingNW- you can find her on Facebook or use your favorite RSS reader.)

Months ago, she introduced her followers to a combination deal using Amazon Mom and the Subscribe and Save program.  Amazon Mom members get 15% off certain baby products; Subscribe and Save offers another 15% discount.  Translation: a box of Huggies diapers now costs ~ $23 instead of $37 at Costco.  Of course, I never purchased the Huggies at Costco because the Kirkland brand was always cheaper, but this price blows even Kirkland's out of the water.

Roughly speaking, 1 box = 4 small packages which translates to 1 box @ $23 = 4 packages @ $5.75

If you are accustomed to buying your diapers at the grocery store, you know that even the generic diapers cost more than $5.75 a package!

But wait there's more! (I have always hated those commercials.) It is a sad day when I have to pay even $23 a box for diapers.  If you haven't started using Swagbucks, START NOW.  Swagbucks are points that you earn for searching the internet.  They cost you nothing but the time you would already have spent searching google or bing or whatever search engine you normally use.  The difference is that these points can be used to purchase oh, so many things, including Amazon gift cards. Even without referral points, I earn enough points to purchase one $5 gift card per month- which is about how often a box of diapers lasts at our house.

I should also mention that the Amazon deal includes free shipping!  Cheap diapers that are delivered to my door?  Does it get any better than this? Not unless a chef and maid are delivered with the diapers. If you find that deal, let me know.

Once in a while, an exceptional deal comes along.  For example, the magazine "Parenting, The Early Years" has published "20% off one package of diapers at Amazon" codes in several issues this past year.  Following FrugalLivingNW helped me find a subscription to that magazine for $2.99 per year; one 20% Amazon diaper coupon more than pays for the subscription.

Huggies Snug & Dry Diapers, Size 4, 140-CountToday, my trusty friends at FrugalLivingNW alerted me to a fantastic deal at Living Social, a daily deal site, that is going to make my diaper cost this month even lower.  Buy a $20 Amazon gift card for $10.

Watch the discounts stack up!  For illustration purposes, I am using Huggies Snug & Dry Diapers, Size 4, 140-Count since that is the size Evie wears.


Average month for one child:
Amazon.com price...............................................................$33.59
after Amazon Mom plus Subscribe and Save discount..........$23.51
less my Swagbucks gift card................................................$18.51 or 13.2 cents per diaper

With the occasional Parents magazine discount:

Amazon.com price...............................................................$33.59
after Amazon Mom plus Subscribe and Save discount..........$23.51
less the Parents magazine  20% discount code ($6.72).........$16.79
less my Swagbucks  $5 gift card..........................................$11.79 or  8.4 cents per diaper


With the Living Social gift card:

Amazon.com price...............................................................$33.59
after Amazon Mom plus Subscribe and Save discount..........$23.51
less my Living Social ($20 for $10) deal................................$3.51 at Amazon checkout
My true out of pocket cost for a box of diapers.................. $13.51 or 9.7 cents per diaper

(I could also add a filler item ($1.50 to $2.00) to bring the Amazon checkout total to over $5 and then use my Swagbucks card this month.)

If you are new to Living Social, you will receive a $5 credit, enabling you to pay only $5 for the $20 Amazon.com gift card.  So your deal could look like this:

Amazon.com price...............................................................$33.59
after Amazon Mom plus Subscribe and Save discount..........$23.51
less your Living Social ($20 for $5) deal...............................$3.51 at Amazon checkout
Your true out of pocket cost for a box of diapers................ $8.51 or 6.1 cents per diaper





07 September 2009

Thrifty NW Mom: Old Navy Coupon Giveaway

Check out today's post at Thrifty NW Mom! She is giving away 6 coupons for $45 off a $100 purchase at Old Navy.

07 August 2009

the mighty huntress

I filled my freezer with meat yesterday; a deed that made my husband exceedingly happy. Since the meat was purchased from a wholesaler and at a great savings, my pocketbook and I are also exceedingly happy.

Here's the score:

120 lbs of boneless/skinless chicken breasts @ $1.29 / lb. I ordinarily pay $1.99 / lb, so this was a savings of $84.00 over our everyday prices.

27 lbs of Foster Farms oven browned turkey breast, produced and wrapped for our local warehouse club. The price on their tag was $3.99 / lb. I paid $1.69 / lb. Since I don't ordinarily buy deli meat with a $4 price tag, it seems right to calculate savings from what I would normally pay, which is $1.99 / lb. Savings: $8.10.

10 lbs of all beef, pre-cooked meatballs, also at $1.69 /lb. Warehouse price is $2.16 /lb. Savings: $4.70.

10 lbs all beef, skinless franks at $1.69 / lb. Warehouse price is $2.25 / lb. Savings: $5.60.

30 lbs of steak fries @ $.63 / lb. Safeway price is $1.76 / lb. Savings: $33.90.

Total savings: $136.30

All of these items were "specials", which change every 3 - 4 weeks at this wholesaler. All together, I find that this is a trip I will happily repeat.